Pripojenie elektrického sporáka, varnej dosky

27.08.2022

   Pripojenie kuchynského spotrebiča, typicky varnej dosky alebo elektrického sporáka, sa pre mnohých laikov v domácnosti zdá ako jednoduchá záležitosť, na ktorú nie je potrebný elektrikár. V domnienke, že to zvládnu aj sami, si pozrú najskôr návod na YouTube a pustia sa do práce. Neuvedomujú si však, že v tomto prípade ohrozujú nielen seba, samotné zariadenie ale v podstate aj celú domácnosť. 

Varná doska alebo elektricky sporák je najpríkonovejšie zariadenie v domácnosti, inak povedané má v činnosti najväčšiu spotrebu a pri maximálnom zaťažení (varíme na 4 platničkách, pečieme v rúre) aj najväčší odber v elektrickej sieti. Na tento odber musí byť dimenzovaná elektroinštalácia pripojenia a aj dimenzovaná prípojka odberného miesta.


Pre príklad z praxe
Pani, ktorú budeme volať pani Anna, v dvojizbovom byte používala sporák na plyn a jedného dňa sa rozhodla vymeniť tento sporák
za sporák elektrický so sklo-keramickými platničkami. Na tom by nebolo nič zlé, predsa len údržba sklo-keramického sporáka je podstatne jednoduchšia, navyše vyzerá moderne a disponuje viacerými funkciami. Najlepšie na tom je,  že aj cena takéhoto sporáku je veľmi prijateľná (cca 240 EUR).
Cenu uvádzam zámerne, nakoľko bude hrať dôležitú rolu pri pointe tohto praktického príkladu. Sporák pani Anne doviezli, osadili na miesto a závozník pani informoval, že na pripojenie si bude musieť zavolať elektrikára.  A tu sa to všetko začne...


Pani zavolá elektrikára:

"Dobrý deň potrebovala by som pripojiť sporák do zásuvky ale sporák nemá kábel . Zároveň potrebujem aj potvrdiť záručný list".

(pravda je taká, že takto začína asi 99 percent žiadostí o pripojenie sporáka)

Elektrikár neprevráti oči lebo je už z praxe zvyknutý asi na všetko tak odpovie pani Anne, že to nie je také jednoduché a sporák nie je možné len pripojiť do zásuvky, ale samozrejme môže prísť na obhliadku a pomôcť jej vyriešiť problém. Pani teda súhlasí a elektrikár príde.


Elektrikár po preštudovaní dokumentácie priloženej ku sporáku a obhliadke elektrického rozvodu v byte zistí, že celý byt má už vymenené rozvody za medené. Tento fakt ho poteší a zistí, že prípojné miesto ma jednofázový rozvod a kapacitu istenia 20A. Z dokumentácie k elektrickému sporáku vyplýva, že len samotný sporák má pri plnej činnosti pri 1 fázovom rozvode príkon 25A. Oboznámi pani so situáciou,  že pre tento konkrétny sporák je potrebné vytvoriť podmienky pre pripojenie a preto jeho pripojenie bude náročné.


1. novú elektroinštaláciu od rozvádzača ku sporáku. (na 10m v lištách káblom 3X4 s inštaláciou, plus istenie a cca 55 EUR)


2. prípojné miesto pre sporák so sporákovým vypínačom (cca 30eur)

3. upravenie tarify a výmena hlavného ističa pre kapacitu sporáka(cca 35eur - výmena. + 30 eur elektrárňam za plombu. (aby popri varení mohla pani Anna aj prať, pripadne vysávať, alebo pustiť si mikrovlnku, umývačku riadu a pod.).


(Pretože je veľmi pravdepodobné, že ak sa tarifa neupraví, môže si vybrať len jednu činnosť bez vyhodeného ističa)

Cena len za materiál na tieto úkony predstavuje 100 eur, plus elektrikár ktorý musí samozrejme z niečoho žiť si vypýta za prácu cca 100 EUR, a plus k tomu musíme pripočítať 30 EUR elektrárňam za zmenu tarify.

Takže inštalácia sporáka sa nám vyšplhala na cenu 230 EUR. To oznámi elektrikár pani Anne, ktorá potom, ako sa preberie zo závratu, má k dispozícií tieto možnosti:


1. pani pošle elektrikára ľudovo povedané "do čerta" (pomyslí si veď sused Fero z prízemia to zvládne)
2. pani vráti sporák a zaobstará si znovu plynový
3. pani prijme ponuku elektrikára

V prípade 3. možnosti elektrikár vykoná inštaláciu, pomôže zo zmenou tarify a absolútne bez problémov s čistím svedomím potvrdí záručný list.


V prípade 2 pani zaplatí za svoj výmysel s elektrickým sporákom 35 eur plynárovi za pripojenie a funguje ďalej ako doteraz.


1. možnosť - toto je asi ten najčastejší prípad, o ktorom sa poväčšine dozvedám s 1 ročným odstupom, najčastejšie v januári po Vianociach.

Fero samozvaný elektrikár nájde doma nejaké káble a príde k pani zapojiť sporák. Skontroluje, kde je najbližšia zásuvka, vidlicu síce nemá tak to pripojí na priamo cez malú dieru, ktorú si spraví pod zásuvkou. Ale keby aj vidlicu mal, nič to na veci nemení.

Zapne hlavný istič, ktorý si pred tým vypol (však nebude pracovať pod napätím) a sporák funguje. Pani je veľmi spokojná, sporák funguje a dokonca ani nemusela platiť elektrikárovi obrovské peniaze. Tuto dala koláč a "za jeden" Ferovi a 10 EUR však sme susedia. 

Pani je sama sem tam používa rúru na pečenie a maximálne 1 platničku a všetko funguje celý rok v poriadku. A na konci roka, keď sa blížia Vianoce a pani čaká návštevy, začne sporák využívať viac a častejšie. Už má odsledované čo nesmie zapnúť aby jej nevyhodilo istič. tak už zvyknutá veselo vyvára a pečie ďalej, až tu zrazu počuje so zásuvky nejaké škvrčanie.  Vie o ňom ale príliš si to nevšíma. Až keď tu zrazu zo zásuvky a aj z hlavného bytového rozvádzača sa valí dym . Pani nevie, čo narýchlo spraviť. V byte rýchlo zhodí všetky ističe a vola elektrikára. Dovarila, dopiekla a keďže elektrikár nevie prísť okamžite tak aj dosvietila a doprala. Keď už elektrikár príde a zhodnotí vzniknutú situáciu a jej príčinu, vykalkuluje škody, ktoré jej spôsobil nesprávne pripojený elektricky sporák:

1. bytový rozvádzač a hlavný istič , poškodené prvky od prehriatia


2. rozvod do kuchyne zničený, pravdepodobne niekde v stene porušený

3. zásuvka zhorená, kábel k sporáku poškodený

Takže pani Anne napočíta opravu rozvodu a rozvádzača v cene 200 EUR plus adekvátne pripojenie sporáka 230 EUR. Nehovoriac o tom, že ešte budú potrebné stavebné úpravy, aby ten nový rozvod plnohodnotne vyzeral.

Pani Anna sa poučí a druhý krát si radšej rozmyslí, či znova volať Fera z prízemia.

V tomto prípade nastali len materiálne škody, ale samozrejme to mohlo mať aj horšie následky. Napríklad v prípade, že by si pani Anna dala upiecť koláč do rúry a išla do obchodu kúpiť suroviny na krém, nebola by doma aby mohla vypnúť ističe. Mohol by sa rozvinúť požiar, ktorý by zasiahol aj ostatné byty v bytovom dome. Je pravda, že tu som vytkol tie najhoršie možné situácie, ktoré mohli nastať. V tomto konkrétnom prípade odišla len zásuvka a istiace prvky, rozvod to prežil. Netreba sa však vôbec na to spoliehať. Niekto sa môže zamýšľať nad tým, prečo nezareagoval istič. Istič nezareagoval preto, lebo v sieti nebol nadprúd. Štandardný zásuvkový istič istí nadprúd nad 16A a to tak rýchlo, aká je jeho charakteristika. Lenže ak ho budeme zaťažovať trvalo na 15,9A , istič nezareaguje, namiesto toho sa prehrieva, tleje, až sa nakoniec roztopí a horí. Preto odporúčam pred nákupom varnej dosky, elektrického sporáka, konzultovať výmenu s elektrikárom, pretože existujú možnosti a to hlavne indukčné sporáky a varné dosky, ktoré si vedia príkon regulovať, a navyše sú tam širšie možnosti bezpečného pripojenia.